Přivezli jsme bronz z celostátního finále kulinářské soutěže škol

Za Liberecký kraj se do celostátního finále kulinářské soutěže, pořádané nadací Zdravá5, probojovali přes školní kolo, krajské kolo a veřejné online hlasování naši Moroušci Džea ve složení Martin Jaroušek, Lukáš Vágner a Natka Šoukalová, která ochotně zastoupila Milana Horáka.

Tým si v prostorách holešovického výstaviště vedl skvěle. Ve velké konkurenci obstál jak v praktické zkoušce, tak v teoretickém kvízu. Pro odbornou porotu si připravil pohoštění s názvem Červnové suši – tři druhy jednohubek slané i sladké na způsob suši, zeleninové špízy ve smetanovém dipu s česnekem a bylinkami, osvěžující okurkovou limonádu a jako dezert domácí čokoládový krém s jahodami a mátou. Aranžmá doladili květy růží, macešek, sedmikrásek, orchidejí nebo pivoněk.

Celé klání trvalo 30 minut, kdy museli závodníci připravit studené párty pohoštění, vše poklidit, naaranžovat a svůj výsledek představit porotě. Byly to nervy. Tři minuty před koncem to na našem pracovním stole nevypadalo na žádné umístění, ale Natka, Martin a Lukáš si zachovali chladnou hlavu, naplno pracovali do posledních sekund, dílo se jim povedlo dokončit, stihli i zapálit dekorativní svíčku. Následně si ve vědomostním kvízu vylosovali 3 otázky. Pár příkladů: Cibule obsahuje fytoncidy. Jaké jsou jejich účinky? Jak se projevuje nedostatek hořčíku?... S odpověďmi se poprali bez jediné chyby a umístili se na překrásném třetím místě.

 

Této prestižní soutěže se zúčastnilo 551 týmů z 98 škol. Třetí místo je tedy obrovský úspěch. Morouškům moc gratuluji a děkuji za vzornou reprezentaci naší školy a plné nasazení ve svém volném čase.