První seznámení s robotikou pro 5.A a 8.A

25 květen 2022

V úterý 17. 5. proběhl v 5.A a 8.A projektový den zaměřený na robotiku. Ta je ve stále větší míře součástí našich životů a úkolem dnešních škol je připravit žáky na život i v tomto ohledu. Naše škola se připravuje na změnu obsahu učebního předmětu Informatika od příštího školního roku. Pro první ukázku budoucích možností jsme se spojili s odborníkem Mgr. Martinem Gembecem, který je vedoucím digitálního centra Elixír do škol a robotice ve školách se již několik let věnuje.

V naší škole máme pro žáky zakoupeny nejnovější robotické stavebnice VEX GO a VEX IQ. VEX GO jsou vhodné především pro žáky od 8 do 11 let, VEX IQ pro ty starší.

Pro vaši představu, jak projektový den vypadal, podrobněji i popíšu jeho realizaci v páté třídě:

Náplň dne byla rozdělena do dvou bloků. V prvním části se žáci seznámili se stavebnicí a poté ve skupinkách stavěli roboty. Poté, co robota – pojízdné vozítko – dostavěli, následovalo zkoušení jeho funkcí. Dále žáci své autíčko naprogramovali a ovládali jeho jízdu. V druhém bloku žáci své roboty osadili čidly a elektromagnetem. Podobně jako v první části mohli stavět podle návodu, nebo postavit vlastní vylepšený stroj. Cílem bylo vozítko naprogramovat, aby sbíralo barevné kotouče. A to nejprve všechny, a následně pouze některé - ty ze zvolené barvy. 

Osmáci také stavěli pojízdné vozítko a programovali ho. Jen jejich "autíčko" už bylo složitější a zadané úkoly a programování náročnější.

Žáci obou ročníků byli nadšeni a práce s robůtky se jim opravdu líbila. Nadšeni byli i učitelé a projektový den se líbil i panu starostovi, který mezi nás zavítal.

Nejlepší na tom všem je, že se nejedná o nějakou nahodilou aktivitu, ale o úvod do budoucí pravidelné výuky robotiky, se kterou se žáci začnou od září příštího školního roku setkávat. Ostatně hned další den již bez pana Gembece vedl obdobnou hodinu pro 8.B pan učitel Jiří Mrázek. A pro robotiku školíme i další naše učitele.

 

Mgr. Marta Mrázková

Kontakty

Základní škola a Mateřská škola, Rychnov u Jablonce nad Nisou, příspěvková organizace

  • Ředitelna +420 604 203 451
  • Sborovna I. stupně +420 731 129 715
  • Sborovna II. stupně +420 731 129 808
  • Klubík +420 731 129 550
  • Mateřská škola +420 739 035 707
  • Školní jídelna +420 733 745 990