LEDEN VE ŠKOLE

05 únor 2023

MILÉ DĚTI! (A ČTENÁŘI TOHOTO ČLÁNKU)

TEN ČAS LETÍ!

MÁME TADY POLOLETÍ

A V LEDNU PŘED SBOROVNOU - TO JE JISTÉ

OPĚT PŘEŠLAPUJÍ FILATELISTÉ!

Ano, školní svět je v pořádku a všechno a všichni jsou na svém místě! I sběrači známek! Krátce na vysvětlenou: v tomto období se z řad žactva (zejména se to týká žáků 2. stupně) vyčleňuje zvláštní skupina s krycím názvem filatelisté čili sběrači známek, která se projevuje nebývalým nárazovým zájmem o studium s vidinou vylepšení známky. Filatelisté se dělí do dvou základních skupin. Ta první jsou REALISTÉ, kteří se snaží učitele přesvědčit, že si zaslouží TU LEPŠÍ ZNÁMKU. Druhou skupinou jsou FANTASTÉ (též ŠÍPKOVÉ RŮŽENKY), to jsou ti, kteří se po více než čtyřech měsících hlubokého školního spánku probudili a teď se snaží o zázrak. Třeba jak vyčarovat ze čtyřky dvojku, a to hned v několika předmětech! Jejich boj je opravdu vysilující a bohužel marný! Sběrači známek jakéhokoliv druhu postávají před sborovnou a chtějí se DOBROVOLNĚ nechat vyzkoušet, napsat písemnou práci či dokonce několik, SAMI nabízejí vypracování referátů a prezentací. Velmi neobvyklý jev během školního roku, k vidění pouze v lednu a červnu!:-)

Pololetí ve škole znamená uzavírání známek - psaly se velké písemky, zkoušelo se. Toto období ukončila pedagogická rada, kde se hodnotí jak prospěch, tak chování žáků. A pak se začíná nanovo… Ale leden neznamená jen učení - mučení… Stále probíhá plavecký výcvik. Třeťáky, kteří dostali své mokré vysvědčení, vystřídali v jabloneckém bazéně druháčci. Žáci třetích tříd se také zúčastnili programu týkajícího se bezpečnosti účastníka silničního provozu na dopravním hřišti a v obou třídách proběhl screening čtení. Ve čtvrtých třídách se konal preventivní program s názvem Jsme jedna parta. Žáci 1.A a 2.A byli pozváni k Černým na kroužkování ptáků a všichni se vrátili nadšeni! Do divadla za kulturou se vypravily obě sedmé třídy, aby zhlédly Cestu kolem světa za 80 minut. Divadélko z Hradce Králové přijelo do rychnovské Besedy za dětmi se dvěma vydařenými představeními (1. st - seznámení s bajkami, 2. st. - španělští dramatici). Děti se vzdělávaly a ani o tom nevěděly, skvěle se bavily, byly zapojeny do představení a nadšeně tleskaly. Žáci 6.A navštívili libereckou iQLandii a zúčastnili se matematického programu s názvem Nemusíš být génius, abys chápal matiku! 16.1. se konala v Besedě přednáška pro rodiče o bezpečném používání internetu a kyberšikaně. Bohužel jsem se nemohla zúčastnit osobně, ale slyšela jsem hodnocení kolegů: výborný erudovaný přednášející, přednáška byla velmi povedená, zajímavá, poučná, chvílemi děsivá! To když došlo na skutečné případy ze života a kriminalistické praxe. Dnes největší nebezpečí na děti nečeká v křoví u paneláku, ale bohužel na netu. Téma přednášky bylo velice aktuální a bylo by opravdu přínosné pro každého (nejen) rodiče. Škoda, že rychnovské publikum bylo co do počtu skromné.

Samozřejmě nemohu zapomenout na rozdávání vysvědčení. Někteří byli spokojeni, někteří méně a pro prvňáčky to bylo jejich sváteční první! Žáci 1. stupně měli za odměnu kino. Šli do Besedy na oblíbenou pohádku Tajemství staré bambitky. Tento den také proběhl DEN VE SPOLEČENSKÉM, který si děti samy navrhly na parlamentu. Co Vám mám povídat….Těm mladým lidem to tak slušelo, když se vyklepali z tepláků! A i chování a slovník byl jaksi kultivovanější! Má to něco do sebe, ne že ne!

Petra Peterková

Kontakty

Základní škola a Mateřská škola, Rychnov u Jablonce nad Nisou, příspěvková organizace

  • Ředitelna +420 604 203 451
  • Sborovna I. stupně +420 731 129 715
  • Sborovna II. stupně +420 731 129 808
  • Klubík +420 731 129 550
  • Mateřská škola +420 739 035 707
  • Školní jídelna +420 733 745 990