Zkouška turistické vytrvalosti

26 listopad 2023

Ve státní svátek 17. listopadu 2023 jsme se s našimi malými turisty vypravili na další výlet. Autobusem jsme dojeli do Hutě, části obce Pěnčín. Tam jsme zavítali na předvánoční jarmark, abychom se pozvolna připravili na nadcházející adventní čas. Počasí nám k tomu navíc dopřálo i menší sněhovou pokrývku, což ještě více umocnilo předvánoční náladu. Na jarmarku jsme si mohli zakoupit různé výtvory domácí výroby od místních žen, a to kupříkladu pletené čepice a ponožky, šátky, nákrčníky, háčkované obaly na mobilní telefony, vánoční ozdůbky či adventní svícny. K Vánocům neodmyslitelně patří pohádky, a proto v prodeji nechyběly ani pohádkové knížky pro mladé čtenáře. S Vánoci se pojí také vánoční koledy a stromeček, vůně pečeného cukroví a čas hodování. Vše zmíněné tu samozřejmě bylo, a tak se děti posilnily cukrovím, chlebíčky a zahřály se teplým čajem. Na jarmark za námi dorazili i někteří rodiče, aby společně se svými ratolestmi nasáli předvánoční atmosféru.   

Po řádném posilnění a odpočinku následoval pěší výšlap z Hutě do obce Krásná. Tam největší odvážlivci a otužilci, včetně paní učitelky Zemínové, dobrovolně prošli bosou nohou stezku u Kittelova domu, k němuž se vážou tajemné pověsti o proslulém léčiteli a lékaři. Nedaleko této venkovské usedlosti jsme se dokonce napili zázračné vody ze studánky sv. Josefa.

Posilněni touto vodou jsme se vydali na další část pěší túry. Přes Dalešice jsme došli až do Pulečného, kde jsme se většinově shodli, že zbývající kus cesty do Rychnova dojdeme pěšky namísto jízdy autobusem. 

Někteří mladí turisté si sáhli na dno svých sil, když nás potkala sněhová vánice. Ze dna se však odrazili a veškeré překážky, které nás během cesty potkaly, úspěšně zvládli. Dovolíme si proto tvrdit, že výlet byl zdařilý, nikdo nám nezmrzl a ani nebyl odnesen silným větrem. Všichni jsme tedy v pořádku došli do domovského Rychnova. Všem dětem patří velký dík a obdiv za to, že i přes nepřízeň počasí zvládly ujít celou trasu. Na začátku prosince nás čeká tradiční výlet do adventního Jičína.

Mgr. Jakub Janata, Mgr. Hana Zemínová

Kontakty

Základní škola a Mateřská škola, Rychnov u Jablonce nad Nisou, příspěvková organizace

  • Ředitelna +420 604 203 451
  • Sborovna I. stupně +420 731 129 715
  • Sborovna II. stupně +420 731 129 808
  • Klubík +420 731 129 550
  • Mateřská škola +420 739 035 707
  • Školní jídelna +420 733 745 990