Turistický kroužek poznává zámek Hrubý Rohozec

23 duben 2024

V sobotu 20. dubna 2024 se školní turistický kroužek vypravil do Českého ráje na „průzkum“ bývalého hlavního sídla šlechtického rodu Desfoursů (čti Defúrů) – na zámek Hrubý Rohozec.

Naše výprava začala tradičně na rychnovském vlakovém nádraží, odkud jsme se výlukovým autobusem přepravili do nedalekých Hodkovic nad Mohelkou. Tam jsme přestoupili do osobního vlaku, který nás dovezl do Dolánek u Turnova. Ihned po výstupu nás přepadl prudký déšť. Jako správní turisté jsme vždy připraveni na rozmary počasí, a tak jsme z batůžků vytáhli pestrobarevné pláštěnky. Po ustání srážek jsme vyrazili směrem k zámku. Poté, co jsme prošli podél řeky Jizery a kolem Rohozeckých rybníků, čekala na nás více než stovka schodů přímo k zámku. Tento poměrně náročný výstup všichni úspěšně zvládli.

Na nádvoří na nás již čekala slečna průvodkyně. Provedla nás speciálním prohlídkovým okruhem pro dětské návštěvníky. Ukázala nám menší zámeckou kuchyň, dvě knihovny, jídelnu a nakonec dětské pokoje s mnoha nádhernými hračkami. Dozvěděli jsme se například, jaké nekalosti prováděli nejmenší šlechtici z rodu Desfoursů své guvernantce. Naši turističtí nadšenci jsou naštěstí hodní, a tak pevně věříme, že se jimi nebudou v tomto směru inspirovat. Velmi oceňujeme milý přístup slečny průvodkyně a hlavně její poutavý výklad uzpůsobený dětem.

Po prohlídce zámku jsme se občerstvili v zámecké kavárně a nakoupili si krásné suvenýry, které nám budou připomínat návštěvu tak krásného zámku. Po řádném posilnění jsme se pěšky vydali na vlakové nádraží do Turnova. Domů do Rychnova jsme přijeli nejen nadšení, ale i plní nových historických poznatků.

Již teď se těšíme na květnový výlet. Doufáme, že nám tentokrát vyjde hezčí počasí. Snad se konečně zahřejeme.

Mgr. Jakub Janata, Mgr. Hana Zemínová

Kontakty

Základní škola a Mateřská škola, Rychnov u Jablonce nad Nisou, příspěvková organizace

  • Ředitelna +420 604 203 451
  • Sborovna I. stupně +420 731 129 715
  • Sborovna II. stupně +420 731 129 808
  • Klubík +420 731 129 550
  • Mateřská škola +420 739 035 707
  • Školní jídelna +420 733 745 990