Poslední výlet našeho turistického kroužku v tomto školním roce byl ve znamení dobrodružství. V sobotu 15. června 2024 jsme se společně vydali na Černou Studnici, nejvyšší vrchol Černostudničního hřebene Jizerských hor. Naším cílem bylo najít skrytý poklad. Dostali jsme totiž od někoho echo, že tam neznámý pašerák schoval tajemnou schránku.

Naši výpravu jsme začali na Vrkoslavicích, odkud jsme pěšky pokračovali až na Černou Studnici. Cestou k vrcholu jsme hledali písemné indicie s úkoly, které nás měly dovést až k místu s pokladem. Naštěstí se zadařilo všechny najít, a tak naše pátrání slavilo úspěch. Poklad jsme objevili v oblasti Čertových skal, které se nacházejí kousek od hřebenové cesty vedoucí od rozhledny Černá Studnice do sedla v Beranech. Truhlice s pokladem obsahovala různé cennosti, a to kupříkladu korálky, prsteny a srdíčka z kamenů, figurky či bonbony. Nález si mezi sebou všichni poctivě rozdělili.

Článek o společné školní výpravě organizovaný paní učitelkou Žižkovou pro žáky 9.A a 9.B

Já a moji spolužáci, žáci 9.třídy ZŠ Rychnov, jsme v červnu jeli s paní učitelkou Žižkovou na společný pobyt do německého kempu. Kromě nás do kempu přijeli i žáci 9. třídy německé školy ze Žitavy spolu se svými učiteli. Záměrem pobytu bylo procvičení němčiny a poznání nových lidí. Místo němčiny jsme teda spíše procvičili angličtinu a pantomimu. Po příjezdu do kempu jsme se všichni zhrozili a chtěli jsme to otočit, protože jsme zjistili, že v kempu máme pouze toitoiky a jedno umyvadlo, což byl hlavně pro holky šok. Problém se naštěstí vyřešil, chodili jsme do areálu vedlejšího kempu, kde byly záchody i sprchy. Kemp je postaven u jezera, takže jsme měli možnost jít si zaplavat nebo jezdit na loďkách. Od vody ale v noci šla zima, bylo okolo 9 stupňů, museli jsme proto spát ve všem, co jsme si přivezli.

Vědomostní kvíz na druhém stupni

V pátek 14. 6. se utkaly třídy na velké škole ve vědomostním klání. Vždy jsou připraveny dvě kategorie -  pro šesťáky a sedmáky a osmičky a devítky. Výsledky se započítávají ke sportovním výsledkům, takže vítěze se dozvíme až v den rozdávání vysvědčení. Už teď je ale jasné, že výsledky v obou kategoriích byly velmi vyrovnané. 

Exkurze ve včelíně - 2.A

Ve čtvrtek 20. 6. si žáci 2.A vyšlápli na Pelíkovice ke své spolužačce, kam byli pozváni na ukázku stáčení medu.

Na úvod nás maminka Agátky pohostila koláčem a limonádou. Pak nás seznámila s postupem stáčení medu. Každý si mohl stáčení vyzkoušet. Nakonec si děti naplnily skleničku medem, který si pak odnesly domů.

Děkujeme paní Štefanové za přípravu zajímavé exkurze a za medový dárek.

2.A na Lemberku

Žáci 2.A se ve středu 19. 6. vydali na putování po obci Lvová. Navštívili zámek Lemberk. V rámci komentované prohlídky se zapojili do programu Po stopách kocoura Mikeše. Po zhlédnutí zámku se vydali ke studánce sv. Zdislavy, aby zde ochutnali léčivou vodu. Posilněni vydatným obědem – řízkem s bramborovou kaší, malinovkou a výbornou zmrzlinou -zakončili putování u místního chovatele exotických zvířat.

Exkurze do Turnova pro 9. ročníky

Jako každoročně i letos navštívili deváťáci Muzeum Českého ráje v Turnově, kde si prohlédli expozice horolezectví, drahokamů a polodrahokamů a také si zopakovali vývojové etapy Země i s ukázkami fosilií.

Kromě přírodních exponátů jsme si v muzeu ještě prohlédli šperky od studentů SUPŠ a výstavu luminiscence.

Radka Houfková

V úterý 28. 5. 2024 zúročila  děvčata celoroční snažení a předvedla se v gymnastickém čtyřboji, a to nejen před rozhodčími, ale i před svými rodiči a kamarády, kteří je přišli na závody podpořit. 

Gymnastky zabojovaly na kladině, hrazdě, prostných a přeskoku. Všechny sestavy zvládly závodnice téměř bezchybně a všem se podařilo postoupit do okresního finále, které se konalo 10. 6. ve sportovní hale v Tanvaldě.

Dne 4. 6. 2024 se uskutečnilo krajské finále v atletickém trojboji všestrannosti na stadionu v Turnově. Mladí sportovci se účastnili těchto disciplín - běh na 50 metrů, skok do dálky a hod míčkem. Naši školu reprezentovali 3 žáci, kteří postoupili na základě výsledků z okresního kola. Nejlepšího výsledku dosáhl Theo Zasche, který obsadil velice pěkné 6. místo v kategorii 4. ročník chlapci. Anna Pagáčová obsadila 11. místo v kategorii 2. ročník dívky. Ella Kobzová obsadila 11. místo v kategorii 3. ročník dívky.

Letošní žitavské přátelství pokračuje. Dvě osmé třídy, naše 8.B a žitavská 8.B, se sešly ve vlaku směrem do Sedmihorek. Hned cestou do kempu se naše děti snažily komunikovat v němčině a na jedoucí auta upozorňovaly voláním „Das Auto.“ Němci náš humor moc nedocenili, ale my jsme se tím hezky bavili. Navazování komunikace bylo ze začátku trochu obtížné a strojené, ale nakonec se večer zadařilo. Část dětí seděla u ohně, ale většina se sešla na louce a hrála spolu několik hodin fotbal.

6.B upekla apple crumble

Už několik týdnu se na hodinách angličtiny v 6.B zabýváme vším kolem jídla. Učíme se anglicky pojmenovat všemožné potraviny, ale taky se snažíme porozumět počitatelným a nepočitatelným podstatným jménům, dokonce i tomu, že se některé jídlo jednou počítat dá a jednou ne. Hodně úsilí jsme věnovali i používání členů, takže závěrečné pečení moučníku byl zasloužený bonus. Děti se domluvily a přinesly ingredience. Musím všechny pochválit, protože nám nic na pečení nechybělo. O hodině jsme připravili těsto a jablka, během dopoledne nám koláč paní kuchařky upekly a děti si ho ke konci vyučování snědly. Když jsme měli těsto připravené na plechu, tak se děti trochu bály, jestli jejich snažení bude dobře chutnat, ale skoro všem drobenkový koláč, podávaný se zmrzlinou a šlehačkou, chutnal. Jen byl trochu moc sladký.

Strana 1 z 25

Kontakty

Základní škola a Mateřská škola, Rychnov u Jablonce nad Nisou, příspěvková organizace

  • Ředitelna +420 604 203 451
  • Sborovna I. stupně +420 731 129 715
  • Sborovna II. stupně +420 731 129 808
  • Klubík +420 731 129 550
  • Mateřská škola +420 739 035 707
  • Školní jídelna +420 733 745 990