Květen ve škole

31 květen 2026

UŽ BYLO TŘEBA!

DEVÁŤÁCI ROZLOMILI SVŮJ

POMYSLNÝ OSUDU CHLEBA!

DRŽELI JSME VŠICHNI PALCE,

PŘÁLI NEJMÍŇ ŠTĚSTÍ RANCE,

TOHLE BYLA JEJICH ŠANCE!

 

Dne 15. května 2026 vydal SYSTÉM své dlouho hlídané tajemství a ve světě deváťáků, kteří netrpělivě čekali na výsledky přijímacího řízení a na konečné rozhodnutí o přijetí na střední školu nebo učební obor, opět vyšlo slunce. Budoucí studenti/studentky a učni/učnice postoupili/y na své životní šachovnici o políčko vpřed. Někteří se dostali na své vysněné školy, jiní na ty náhradní, ale dostali se! VELIKÁ GRATULACE! Deváťáci si teď užívají školu spíše společensky – provádějí náslechy ve třídách na malé škole, aby si příští měsíc zahráli na učitele, připravili tablo (je umístěno v podatelně městského úřadu – TILIE), nacvičují na rozlučku, chystají svojí třídní učitelce překvapení a já nevím, co ještě… Prostě poskakují po škole v dobrém rozmaru a spokojeně se smějí. Kéž by jim tento stav blaženosti vydržel co nejdéle!

Květen je měsíc bohatý na akce. Teď mě tak napadlo: Který školní měsíc bohatý na akce není? Takže ještě jednou a lépe! Květen je měsíc přebohatý na akce.

Bylo vyhlášeno výjimečné ředitelské volno z důvodu odstávky elektrického proudu. Proběhlo každoroční fotografování tříd – třídní fotografie a skupinky s kamarády a sourozenci (to je pro nás pedagogy učiněná tabulková alchymie a potom si držíme palce, aby vyšly peníze a souhlasily počty fotografií, uf!). Maraton dortových dnů zakončily první třídy – maminky prvňáčků jsou samozřejmě také šikovné cukrařinky a kuchařinky. V prvních až třetích třídách proběhly korálkové dílničky. Na 1. stupni, v osmých a deváté třídě pokračovaly workshopy finanční gramotnosti, pokračovalo se i ve zlepšování vztahů ve třídě za pomoci preventivního programu s příhodným názvem Dobronauti, probíhaly třídnické hodiny s etopedem, deváťáci (a i my dospěláci) jsme si připomněli při školení zásady první pomoci, třída 8. B se zúčastnila preventivního výukového programu zaměřeného na zubní hygienu, dívky z šestých tříd měly besedu na téma čas změn a žáci páté třídy si oprášili na jabloneckém dopravním hřišti své znalosti a dovednosti účastníka silničního provozu. Páťáci byli na návštěvě u pana starosty, kde pobesedovali o věcech rychnovských. Do divadla v Jablonci se odjeli zkulturnit druháčci a deváťáci s osmáky. Samozřejmě, že každá věková skupina zhlédla jiné představení. V rychnovské knihovně proběhla beseda s paní spisovatelkou Michaelou Fišarovou, které se postupně zúčastnili prvňáčci, páťáci a sedmáci. Poslední květnový pátek byl vyhlášen jako Den bláznivých účesů – někomu stačilo, že se ráno neučesal, jiní byli opravdu kreativní!

Sportovalo se, a to úspěšně! Dívky (výběr ze 4.–5. ročníku) měly turnaj ve vybíjené a přinesly domů bronz. V atletickém Poháru rozhlasu zvítězila ve vrhu koulí žákyně rychnovské školy Barbora Žáková z 9. třídy. Pan učitel Janda ji označil za přirozený talent. Popsal to velmi úsporně a trefně: Bára prostě přišla na poslední pokus, odvrhla si (byla jsem poučena od odborníka na slovo vzatého, že koulí se nehází, ale vrhá) přes 9 metrů a byla první! Také se zadařilo v miniházené, výběr chlapců z 4.–5. tříd vyhrál v Městské sportovní hale v Jablonci nad Nisou svou skupinu. Všem s medailí na krku gratulujeme a přejeme další nejen sportovní úspěchy! Malé gymnastky předvedly své umění rodičům na školním gymnastickém přeboru, který se konal v rychnovské hale.

Také se začalo jezdit na exkurze a výlety. Třída 5. A navštívila v rámci projektu POVOLÁNÍ firmu ALFASPED LOGISTIK, žáci z 8. A byli na exkurzi v Jablonci v pekárně (ani koblihu nám nepřivezli, všechny snědli, jak prý byly dobré!). Sedmáci navštívili archeoskanzen Curia Vitkov, česky Vítkův Dvůr, v Horním Vítkově u Chrastavy, kde si prohlédli unikátní rekonstrukci středověkého šlechtického dvorce. Měli možnost vyzkoušet si tesařskou práci při výrobě trámů, a to od rozměřování a značení až po samotné ruční opracování dřeva tesáním. Nechybělo ani řezání velkou dvoumužnou pilou či vrtání děr ručním nebozezem. Třídy 3. B a 5. B si odjely výletovat na hrad Kost, na kterém si, jak praví dějiny, i husité vylámali zuby, ač stojí v malebném údolí Plakánku.

V sobotu 23. května proběhla v dopoledních hodinách již tradiční akce pro odvážné rodiče a děti nazvaná POJĎTE S NÁMI ZA (malou) ŠKOLU, kterou každoročně pořádáme v rámci RYCHNOVSKÝCH SLAVNOSTÍ. Jedná se o jakousi podobu dětského dne plného soutěžních stanovišť, dílniček pro šikovné ručičky, kytiček a bylinek k prodeji (které vypěstovaly samy děti), dobrot pro mlsné jazýčky a také pohody a dobré nálady. Počasí nám letos přálo tak, že se lidičky schovávali před prudkým sluncem do stínu. Podle rozdaných startovních lístků si přišlo zasoutěžit přesně 158 dětí. Ke každému dítěti ale připočítejte rodiče (někdy i prarodiče). To bylo lidu a halasu! A dostalo se nám pozitivního ohlasu! A to jsme rádi! Tak za rok na shledanou zase ZA ŠKOLOU!

Na Rychnovských slavnostech odpoledne vystoupily gymnastky se sestavou skoků na trampolíně a žáci čtvrtých tříd nacvičili se svými třídními učitelkami veselé tancování ve fotbalových dresech, protože rychnovský SPARTAK letos slaví krásné 80. narozeniny. Hezký taneček předvedly i děti z družiny. Maminky i babičky dojatě tleskaly a i my ostatní jsme byli naměkko. Ony ty dětičky jsou na každém vystoupení tak roztomilé.

Před námi je červen, poslední školní měsíc. Prázdniny se již blíží, bude se finišovat se známkami, ale také se uskuteční ty nejhezčí akce celého roku – výlety, exkurze, sjíždění Jizery… O tom Vám více napíšu příště. Do té doby nám všem přeji pohodu, klid a hlavně zdraví!

Petra Peterková

 

Kontakty

Základní škola a Mateřská škola, Rychnov u Jablonce nad Nisou, příspěvková organizace

  • Ředitelna +420 604 203 451
  • Sborovna I. stupně +420 731 129 715
  • Sborovna II. stupně +420 731 129 808
  • Klubík +420 731 129 550
  • Mateřská škola +420 739 035 707
  • Školní jídelna +420 733 745 990