I tento školní rok se na první stupeň vrátili deváťáci, aby si vyzkoušeli řeholi učitelů a malým dětem zpestřili na konci školního roku vyučování. Vybírali si mezi matematikou a českým jazykem, ale někde na ně vyšel i tělocvik nebo angličtina.

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská nabízí základním školám prostory pro realizaci žákovských laboratorních cvičení, a to za odborného vedení učitelů oboru Aplikovaná chemie. Tuto možnost jsme využili i letos a ve čtvrtek 20. dubna se žáci 9. ročníku díky tomuto projektu zúčastnili praktických cvičení na téma: Kovy – vlastnosti a reakce; elektrochemická řada napětí – příprava molekulární mědi elektrolytickým vytěsňováním, příprava olova tavením.

I v letošním školním roce se naši deváťáci rozhodli, že se zúčastní projektu společnosti Post Bellum – Příběhy našich sousedů. Jako pamětnici oslovili paní Pavlu Vitvarovou, která je rodačkou z Rychnova, ale v 80. letech emigrovala do Kanady.

Co si vzít na sebe? Bude čas i na nákupy? Můžu být v rodině, která má kočku? A co když jim nebudu rozumět?...Těmito a podobnými dotazy zahlcovali účastníci zájezdu z řad osmáků a deváťáků ve dnech před odjezdem kolegyni Kláru Zoubkovou, hlavní organizátorku a zároveň průvodkyni poznávacího výletu do Anglie, který se uskutečnil v prvním březnovém týdnu.

Naše cesta započala v sobotu 4. března večer, abychom se přes noc přemístili do Belgie. Nejprve nás v brzkých ranních hodinách čekala krátká zastávka u bruselského Atomia, poté jsme pokračovali ještě kus cesty do Brugg. V tomto historickém městě jsme vedle návštěvy muzea čokolády a projížďky po bruggských kanálech ochutnávali Belgii - čokoládové pralinky, obligátní belgické vafle a hranolky s majonézou, jejichž domovinou je právě Belgie.

Dne 13. 3. 2023 se výběr chlapců 7. – 9. ročníku zúčastnil základního kola ve florbalu, které se uskutečnilo v Městské sportovní hale v Jablonci nad Nisou. V zahajovacím zápasu se naši žáci utkali se ZŠ Pasířská a bohužel soupeři jasně podlehli 0:4. Následující zápas nastoupili proti ZŠ Pivovarská a po zlepšeném výkonu vyhráli 3:1. V dalším utkání kluci bojovali se ZŠ Rýnovice a po vyrovnaném průběhu zaslouženě vyhráli 2:1.

Závěrečný školní den tohoto kalendářního roku se na velké škole nesl ve znamení knih, sportu a třídních besídek. Při vstupu do vestibulu školy vítala žáky nejen vánoční výzdoba, o kterou se už začátkem adventu postarala naše paní školnice a deváťáci, ale také paní učitelka Dvořáková a Knihobraní. Kdo chtěl, přinesl vánočně zabalenou knihu a jinou si z pod stromku zase odnesl. Do Knihobraní se zapojila i 4.A, která s panem učitelem třídním zavítala k nám na velkou školu.

V prosinci proběhlo školní kolo dějepisné olympiády s tematickým zaměřením: „Rozdělený svět a Československo v něm - 1945-1992“.

Je to téma, ke kterému se deváťáci dostanou až ve druhém pololetí, proto bylo potřeba, aby se účastnili ti, kteří již mají trochu přehled o situaci v Československu po druhé světové válce, a to byl Jakub Kovář a Max Švrčina. Oba se s otázkami poprali poměrně dobře, takže mohli postoupit do okresního kola, v pořadí jako první Max, jako druhý Jakub.

Martina Dvořáková

V prosinci proběhlo školní kolo Olympiády v českém jazyce. Jedná se o soutěž, která prověří nejen mluvnické znalosti zúčastněných, ale také jejich kreativitu a komplexní jazykové dovednosti. OČJ je vzhledem k obtížnosti úkolů určena pro žáky 8. a 9. ročníku - těch se letos zapojilo sedm a doplnili je i dva soutěžící ze třídy 7.A., pro které byly úkoly ochutnávkou z "vyšší češtinářské ligy".

Dne 9. 11. 2022 se výběr žáků a žákyň z 6. až 9. ročníku zúčastnil žákovské ligy družstev v atletice. Sportovní klání se konalo v Městské atletické hale v Jablonci nad Nisou na Střelnici. V konkurenci sportovců z velkých jabloneckých škol bylo velmi obtížné se prosadit, a přesto se to některým povedlo.

V úterý 25. 10. jsme vyjeli s osmáky a deváťáky na historickou exkurzi do Památníku Terezín. Začali jsme prohlídkou malé pevnosti. Žáci se dozvěděli o historii pevnosti a pak už nás průvodce vzal do jednotlivých cel, na marodku i do přijímací místnosti. Přestože tento tábor nebyl vyhlazovací, atmosféra zde byla ponurá.

• Ředitelna +420 604 203 451
  • Sborovna I. stupně +420 731 129 715