Ve čtvrtek 18. května měl výběr žáků z 8.A a z 8.B možnost navštívit laboratoře Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě. V zázemí vybavené laboratoře si osmáci pod vedením laborantky vyzkoušeli práci s plynovým kahanem a filtrační aparaturou, věnovali se také pražení kovu.

V pátek 21. 4. zavítaly vybrané třídy naší školy do jabloneckého Eurocentra, aby zhlédly divadelní představení odehrané v anglickém jazyce. Zatímco páťáci se bavili u tradiční, ale moderně zpracované pohádky o Červené karkulce, pro osmáky jsme zvolili představení Peter Black, o tom, že i když se člověk ocitne na dně, může dno být odrazovým můstkem k novému životu.

Co si vzít na sebe? Bude čas i na nákupy? Můžu být v rodině, která má kočku? A co když jim nebudu rozumět?...Těmito a podobnými dotazy zahlcovali účastníci zájezdu z řad osmáků a deváťáků ve dnech před odjezdem kolegyni Kláru Zoubkovou, hlavní organizátorku a zároveň průvodkyni poznávacího výletu do Anglie, který se uskutečnil v prvním březnovém týdnu.

Naše cesta započala v sobotu 4. března večer, abychom se přes noc přemístili do Belgie. Nejprve nás v brzkých ranních hodinách čekala krátká zastávka u bruselského Atomia, poté jsme pokračovali ještě kus cesty do Brugg. V tomto historickém městě jsme vedle návštěvy muzea čokolády a projížďky po bruggských kanálech ochutnávali Belgii - čokoládové pralinky, obligátní belgické vafle a hranolky s majonézou, jejichž domovinou je právě Belgie.

Dne 13. 3. 2023 se výběr chlapců 7. – 9. ročníku zúčastnil základního kola ve florbalu, které se uskutečnilo v Městské sportovní hale v Jablonci nad Nisou. V zahajovacím zápasu se naši žáci utkali se ZŠ Pasířská a bohužel soupeři jasně podlehli 0:4. Následující zápas nastoupili proti ZŠ Pivovarská a po zlepšeném výkonu vyhráli 3:1. V dalším utkání kluci bojovali se ZŠ Rýnovice a po vyrovnaném průběhu zaslouženě vyhráli 2:1.

Závěrečný školní den tohoto kalendářního roku se na velké škole nesl ve znamení knih, sportu a třídních besídek. Při vstupu do vestibulu školy vítala žáky nejen vánoční výzdoba, o kterou se už začátkem adventu postarala naše paní školnice a deváťáci, ale také paní učitelka Dvořáková a Knihobraní. Kdo chtěl, přinesl vánočně zabalenou knihu a jinou si z pod stromku zase odnesl. Do Knihobraní se zapojila i 4.A, která s panem učitelem třídním zavítala k nám na velkou školu.

V prosinci proběhlo školní kolo Olympiády v českém jazyce. Jedná se o soutěž, která prověří nejen mluvnické znalosti zúčastněných, ale také jejich kreativitu a komplexní jazykové dovednosti. OČJ je vzhledem k obtížnosti úkolů určena pro žáky 8. a 9. ročníku - těch se letos zapojilo sedm a doplnili je i dva soutěžící ze třídy 7.A., pro které byly úkoly ochutnávkou z "vyšší češtinářské ligy".

Poslední listopadový den odjely třídy 8.A a 7.B se svými třídními učiteli do Prahy. V půl osmé děti nastoupily před velkou školou do autobusu a naše výprava do velkoměsta začala. Děti se těšily (hlavně na rozchod na Václaváku) a dospělí tak trošku tonuli v obavách, co by se všechno mohlo stát. Naštěstí vše dobře dopadlo. I počasí nám přálo, už od rána svítilo slunce.

Dne 9. 11. 2022 se výběr žáků a žákyň z 6. až 9. ročníku zúčastnil žákovské ligy družstev v atletice. Sportovní klání se konalo v Městské atletické hale v Jablonci nad Nisou na Střelnici. V konkurenci sportovců z velkých jabloneckých škol bylo velmi obtížné se prosadit, a přesto se to některým povedlo.

Žáci osmých tříd se v září za doprovodu výchovné poradkyně vydali na Střední průmyslovou školu v Jablonci. Jednu středu (8.A 14.9. a 8.B 21.9.) se tak místo výuky podle běžného rozvrhu věnovali výrobě drobných uměleckých předmětů a zkoušení technik, které s sebou studium na umělecké střední škole přináší. Našim žákům se nejprve věnovala paní Lucie Šmirausová, zástupkyně ředitelky SUPŠ, která je seznámila s prostředím školy a představila jim jednotlivé dílny a lektory, kteří posléze s dětmi v menších skupinách pracovali. Osmáci měli možnost vyzkoušet dřevoryt, navrhnout a vyrobit bižuterní šperk, vytvořit grafický design vlastní placky.

Kontakty

Základní škola a Mateřská škola, Rychnov u Jablonce nad Nisou, příspěvková organizace

  • Ředitelna +420 604 203 451
  • Sborovna I. stupně +420 731 129 715
  • Sborovna II. stupně +420 731 129 808
  • Klubík +420 731 129 550
  • Mateřská škola +420 739 035 707
  • Školní jídelna +420 733 745 990