Projektový týden žáků 4. B

23 září 2018

Ve dnech 17. až 21. září probíhalo ve 4. B tak trochu jiné vyučování. Naši školáci se pod vedením třídní učitelky Ivy Šrekové vypravili na třídenní stmelovací pobyt do Sporthotelu A/B/C/D  v Kořenově. Pobyt byl zaměřen na přírodovědné a vlastivědné činnosti. Děti se naučily orientovat v mapě, pracovaly s buzolou, poznávaly stromy, věnovaly se praktickým a výtvarným činnostem.

Jak to celé probíhalo? Jen příjezd do Kořenova byl pro některé naše děti zážitkem, jelo se totiž vlakem. Pro příchod k hotelu bylo nutné cestu v mapě najít a pomocí buzoly určit směr. Cestou žáci poznávali jednotlivé druhy stromů. Hotel překvapil příjemnou atmosférou, výbornou kuchyní a skvělým servisem ze strany personálu. Večer přišlo na řadu rytí do linolea, vznikaly tak rozmanité matrice, které ve škole poslouží k tisku na čtvrtky.  Ráno po snídani byla naplánovaná prohlídka pily v Dolním Polubném. Děti se seznámily se základy zpracování dřeva, kdy na začátku dochází k odkornění kulatiny, následnému rozřezání na katru a dalším úpravám dle jeho využití. Před odchodem zpátky na hotel proběhla prohlídka železničního muzea ve stanici Kořenov, která se nachází v těsné blízkosti pily. Odpoledne jsme se věnovali sportu, hodu raketkou na cíl, míčovým hrám a badmintonu. Opékání buřtů bylo tím pravým završením celého dne. Ve středu jsme se s úsměvem rozloučili a vyrazili zpátky do školy. Pobyt se velmi vydařil, počasí nám přálo, děti byly nadšené a už se ptají na pokračování. Dík patří i mým kolegyním Lucii Krouzové a Evě Lancové, které absolvovaly celý pobyt s námi a velkou měrou přispěly k jeho zajištění.

Po návratu děti neusedly do lavic. Ve čtvrtek a v pátek na nás čekala práce na nově vznikající „jizerskohorské“ skalce, která se nachází na pozemku „malé“ školy. Do nově vzniklého prostoru jsme zasadili kromě smrčků, buků, také jalovec, kosodřevinu a vřes. Jak se bude skalka rozšiřovat a doplňovat, ukáže čas. Pod nasazené stromky patří kůra, kterou ochotně poskytla místní pila. Odvoz zajistila školnice Leona Mikásková, která nám na celém projektu od začátku pomáhá. V dalších dnech nás čeká zejména zalévání. Na jaro jsme připravili dva záhony, na kterých si chceme vypěstovat bylinky a zeleninu.

Celý týden přispěl k lepší spolupráci v rámci třídy a ke stmelení kolektivu.

Mgr. Iva Šreková