ETIKETA STOLOVÁNÍ - návštěva Střední školy gastronomie a služeb v Liberci

02 březen 2019

V úterý 26. 2. 2019  navštívili deváťáci Střední školu gastronomie a služeb v Liberci, aby se seznámili s etiketou stolování.

Průvodci jim byli studenti třetího ročníku hotelové školy Pepa a Lenka a jejich učitelka odborných předmětů Mgr. Jana Vrbenská. Společně prošli témata týkající se slušného chování (představování, zdravení, oslovování, chování a oblékání ve společnosti), ale zaměřili se hlavně na  společenské stolování. Deváťáci viděli krásně a správně prostřený stůl, seznámili se s inventářem, mohli si vyzkoušet skládání ubrousků, naučili se rozeznávat správné sklo na víno a ostatní nápoje. Získané vědomosti mohli nakonec zúročit v malém testu, který si hned vyhodnotili. Na závěr se seznámili s flambováním. Studenti jim připravili ochutnávku flambovaného banánu, někteří chlapci využili nabídky a sami si pomocí překládacího příboru a nože vyzkoušeli oloupat banán tak, jak se to dělá před zákazníkem.  Exkurze měla úspěch a zde jsou některé reakce žáků:

„Na gastronomické škole se mi líbilo a přišlo mi, že jsme si všichni uvědomili, že povolání kuchař či číšník není jednoduchá profese.“

„ Exkurze se mi líbila, byli tam milí a příjemní lidé, hodně jsme se tam naučili.“

Mgr. Martina Dvořáková