Vrstevnický program pro 6. a 7. třídu

06 květen 2019

Bomba, medvěd, potopa, Z lesa – do lesa, Na klíčníka...to jsou pracovní názvy některých ledolamek, rozehřívacích her, které na pravidelných setkáních zažívali v uplynulých týdnech šesťáci a sedmáci. V průběhu března a dubna obě třídy – každá zvlášť absolvovaly se svými třídními učitelkami tzv. Vrstevnický program, který v rámci preventivních programů nabízí a na školách realizuje Středisko výchovné péče Čáp Liberec.   

Samozřejmě nezůstalo jen u ledolamek, po úvodní aktivizaci následovaly činnosti zaměřené na posílení otevřené komunikace v rámci skupiny, podporu vzájemné tolerance a třídní sounáležitosti. Šesťáci tak měli možnost vybrat „lídry“ své třídy a pojmenovat jejich silné, ale i slabé stránky, děti si také vyzkoušely postavit co největší věž ze špejlí a izolepy, a to bez mluvení a s hendikepem jedné ruky za zády. Sedmáci vedli rozhovor s náhodným spolužákem nebo formulovali svá přání pro třídu.    

Program se uskutečnil v rámci třídních kolektivů ve čtyřech devadesátiminutových blocích, jednotlivá setkání oddělovalo vždy 14 dnů a program zajišťovaly dvě lektorky – Lenka a Katka. Následné páté setkání s lektorkami bylo určeno už pouze třídním učitelkám a výchovné poradkyni, které od lektorek z Čápa získaly zpětnou vazbu na proběhlé aktivity a základní diagnostiku třídy.

Vrstevnický program byl záměrně vybrán právě pro 6. a 7. třídu, neboť se jedná o dva nejpočetnější třídní kolektivy (29 a 30 dětí), které v letošním školním roce vznikly sloučením dvou paralelních tříd. Na stmelení třídních kolektivů se ovšem nezaměřujeme pouze jednorázovými preventivními programy (v září proběhl harmonizační kurz v liberecké společnosti Maják, o. p. s.), ale především v rámci třídnických hodin a hodin Etické a zdravotní výchovy, které jsou na naší škole vedeny od 6. do 9. třídy, vždy jednu vyučovací hodinu týdně.

Mgr. Dagmar Bambušková, Jiřina Caklová

Nejnovější články

Vážení rodiče a kamarádi. Nadešel čas se rozloučit se školním rokem 2018/2019. Při této příležitosti Vás srdečně zveme
Místo kde žijeme je důležité pro každého z nás. Jak si naše městečko představují děti ze třídy Broučků? Na to už známe
Dne 9. 5. 2019 se uskutečnil konkurz na místo ředitele Základní a mateřské školy. Konkurzní komise jednohlasně
Dne 7. 5. se žáci 2. stupně se svými učiteli zúčastnili slavnostního ceremoniálu k uctění památky obětí druhé světové
Bomba, medvěd, potopa, Z lesa – do lesa, Na klíčníka...to jsou pracovní názvy některých ledolamek, rozehřívacích her,
Dne 3. 5. 2019 se výběr žáků a žákyň z 1. – 5. ročníku zúčastnil štafetových závodů na atletickém stadionu Střelnice
Tento kroužek navštěvují děvčata 2. až 6. třídy každou středu od 14:00 do 15:00 hodin. Základem je připravit děvčata na
Ačkoliv od začátku dubna došlo ke změně ve vedení školy, dosavadní ředitel Ing. Petr Sacher rezignoval a vedením školy
Od října 2018 do května 2019 probíhá na naší škole kroužek florbalu pro zájemce od 3. do 6. ročníku. Kroužek je zaměřen
Dne 15. 4. 2019 se výběr žákyň ze 4. a 5. ročníku zúčastnil okresního finále ve vybíjené v Městské sportovní hale u
Základní škola a Mateřská škola Rychnov u Jablonce nad Nisou, příspěvková organizace V příloze naleznete seznam nově
V sobotu 6. 4. se turistický kroužek vypravil na rozhlednu Nisanka. Po výstupu na věž jsme se vydali k pramenu Nisy,

Kontakty

Základní škola a Mateřská škola, Rychnov u Jablonce nad Nisou, příspěvková organizace

  • Ředitelna: +420 488 880 942
  • Sborovna I. stupně: +420 488 880 945
  • Sborovna II. stupně: +420 488 880 943
  • Mateřská škola: +420 739 035 707
  • Školní jídelna: +420 488 880 944