Výročí sametové revoluce se žáky 8. a 9. třídy

28 říjen 2019

Blíží se 30. výročí sametové revoluce, okamžiku, který nadefinoval naši přítomnost, události, která je pro někoho vzdálenou vzpomínkou, pro jiného už jen kapitolou v učebnici dějepisu. Jak žákům předat informace o době, která je v paměti národa ještě živá?

Nejprve jsme se s 8. třídou vydali do jabloneckého Muzea skla a bižuterie, které aktuálně nabízí výukový program Sametová třicítka. Osmáci se rozdělili do pětičlenných týmů, jejichž úkolem bylo postupně zodpovědět deset okruhů, které mapovaly jak samotný listopad 1989, tak celkově období komunismu. Indicie hledali přímo ve vitrínách muzea, a tak se mezi exponáty skla a bižuterie vloudila předrevoluční stokoruna symbolizující sorelu, tuzexové bony nebo odznak SNB. Ke každému nalezenému předmětu zjišťovali doplňující fakta prostřednictvím tabletu. V druhé části programu se pak pustili do výroby náramku v národních barvách se symbolickým přívěskem v podobě klíčů.

Žáci deváté třídy se v pátek 25. října vydali do Prahy s cílem zjistit k blížícímu se výročí co možná nejvíce informací přímo v Muzeu komunismu. Již předem se seznámili s pracovními listy, které pak následně v určených dvojicích či trojicích v muzeu vyplňovali. Otázky je směřovaly od ideologického základu celého režimu, přes realitu života většinového obyvatelstva, až po informace o obětech komunistických represí. Úkoly byly formulovány nejen čistě faktograficky (Zjisti,kdo byl J. V. Stalin), ale také zde byly zastoupeny úkoly otevřené (Rozhlédněte se po exponátech a zkuste si všimnout symbolů, které jsou spojovány s komunismem.) a názorové (Co by se podle vás muselo stát, aby došlo k politickým procesům i dnes?). O tom, co žáci zjistili, následně diskutovali a informace použijeme dále ve výuce

Následující procházka Prahou směřovala sice z náměstí Republiky do Valdštejnského paláce, sídla Senátu Parlamentu ČR, ale vzali jsme to drobnou oklikou přes Národní třídu k památníku sametová revoluce, nakročili jsme také do Bartolomějské ulice, sídla někdejší Státní bezpečnosti, prošli uličkami Starého Města a napojili se na turistický proud směřující přes Karlův most na Malostranské náměstí. Ve Valdštejnském barokním paláci, jsme si připomněli nejen znaky tohoto uměleckého stylu, ale zavítali jsme také do zasedacích prostor senátu a přilehlých zahrad.

Výlet do Prahy byl plný nových informací a zážitků – pro někoho první cesta metrem, poprvé na Karlově mostě, ale pro mnohé také poprvé, co měli možnost si střípky vědomostí, které o předrevoluční době měli, slepit do pevnějšího obrazu a formulovat k tématu svůj vlastní názor. A o to nám šlo, aby naši žáci nebyli lhostejní. 

Mgr. Dagmar Bambušková, Mgr. Martina Dvořáková 

Nejnovější články

V úterý 12. 11. proběhlo na Smržovce okresní finále dívek 8. a 9. ročníku. Děvčata z Rychnova sehrála 3 zápasy a
V pátek 15. 11. si třeťáci ve školní družině zahráli na kuchtičky a kuchaře a společně s paní vychovatelkou Luckou
Ve středu 13. 11. nás v Rychnově navštívila agentura Pernštejni s programem k 500. výročí úmrtí Leonarda da Vinci.
Andílek nebo čertík? Ve čtvrtek 5.12. bude ve školce čertovskoandělský den. Je jen na vás, jestli dorazíte do tříd jako
Ve středu 20.11. bude v celé školce probíhat "pyžamkový den". Moc se na něj těšíme, protože strávíme celý den v
Zavírací špendlík Nesmyslík si nedá pokoj a stále Krejčíka Honzu zlobí. Když už je všeho toho zlobení až příliš, zavolá
Vánoce jsou téměř za dveřmi a rodiče mají možnost načerpat vánoční atmosféru při společném tvoření s dětmi. Vyrobte
Dne 5. 11. 2019 se výběr dívek 4. – 5. ročníku zúčastnil okresního kola Poháru základních škol ve florbalu, které se
Dne 4. 11. 2019 se výběr chlapců 2. – 5. ročníku zúčastnil turnaje 1. Jablonecké školní ligy v miniházené, který se
Již o letních prázdninách jsem třídu 4. A přihlásila do programu České spořitelny - Abeceda peněz
Ve čtvrtek 24. 10. 2019 žáci 3. A navštívili místní knihovnu – někteří do knihovny chodí pravidelně, pro jiné je
Ve středu 23. 10. se družina vypravila na stráň nad Rychnovem pouštět draky. Počasí přálo, draci létali a děti si

Kontakty

Základní škola a Mateřská škola, Rychnov u Jablonce nad Nisou, příspěvková organizace

  • Ředitelna: +420 488 880 942
  • Sborovna I. stupně: +420 488 880 945
  • Sborovna II. stupně: +420 488 880 943
  • Mateřská škola: +420 739 035 707
  • Školní jídelna: +420 488 880 944