DUBEN

26 květen 2020

Spadla jsem do vlastnoručně vykopané pasti, a to jen díky své umanutosti! Vzala jsem si totiž do hlavy, že článek o dění ve škole prostě bude, že nevynecháme, že...Ale co psát, když je škola stále zavřená? Škola bez dětí je divné, tiché místo!

Nevybavila se mi ani žádná motivační pranostika. Jedině snad: Jaký duben – takový říjen, ale to mně připomnělo spíš hlášku z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje: Kolik třešní – tolik višní... A nápad, jak z pasti ven, byl na světě! No jasně, školní hlášky, žákovské perličky! Tudy vede cesta! Oslovila jsem své kolegyně e-mailem a začala jsem shromažďovat, střádat a sbírat jako za časů národního obrození.

            Dovolte, abych se s Vámi podělila alespoň o zlomek toho, co ke mně doputovalo. Některé perličky jsou aktuální, jiným už je nějaký pátek, ale všechny se zrodily zde, v rychnovské škole. Nikoho samozřejmě nebudu jmenovat, ale možná si autoři těchto skvostů, někteří jsou už dávno dospělí, vzpomenou...

   *  6. tř. - písemka z dějepisu: Jak žili lidé v době kamenné? Lidé z kamene žili v lískových keřích, když cejtili, že umřou, spadli dolu k vohni.

   *  referát z přírodopisu: Zajíc dorůstá v našich lesích délky 5 - 10 m. Prase divoké je porostlé šupinami.

   * písemka z přírodopisu: Jaký je rozdíl mezi volem a býkem? Býk má v nose kroužek.

   * fyzika - samostatná práce: žák svoji velice úspornou práci zakončil větou Kdybyste, paní učitelko, chtěla napsat ještě víc, tak dejte vědět!

   * český jazyk - slohová práce - popis pohádkové postavy: Mojí nejoblíbenější pohádkovou postavou je obušek, protože to je spravedlivé dřevo. Nebo: Princ byl souměrné postavy, asi 60 cm vysoký a 40 cm široký.

Ano, obě školní budovy jsou sice stále ještě zavřené, ale výuka pokračuje. Jen se přesunula do kyberprostoru. Běží on-line výuka,  žáci se věnují vypracovávání úkolů, které jim učitelé zasílají elektronicky, a se svými vyučujícími se setkávají při videokonferencích či na Skypu. Také spolu komunikují telefonicky či přes WhatsApp. Po počátečním šoku ze situace, do které jsme byli vhozeni, začali učitelé intenzivně zkoumat nové možnosti, jak žákům zprostředkovat vzdělání. Pomohli nám aplikace, které jsou v dnešní době veskrze poskytovány zdarma, využíváme online materiály, výuková videa apod. Ti nejodvážnější dokonce svá videa pro žáky i sami natáčejí. 

            Dne 8. 4. 2020 také proběhl zápis dětí do prvních tříd. A byl velmi nestandardní, kvůli opatřením proti koronaviru se odehrál bez dětí. Ty tedy o svůj velký den, kdy jdou s napětím a očekáváním poprvé do školy v roli budoucích žáčků, přišly, ale věříme, že o to více se budou těšit na ten opravdu první školní den, který se jim budeme snažit udělal co nejpříjemnější. Rodiče spolupracovali vzorně. Předem si vyplnili dokumenty potřebné k zápisu do školy, které jsme pro ně připravili na našich stránkách, a tak zápis proběhl svižně a bez jakýchkoliv komplikací. Do 1. třídy se přihlásilo 42 dětí a dalších 5 zažádalo o odklad. Otevřeme tedy opět dvě první třídy s příjemným počtem 21 žáků.

Od 25. 5. se někteří žáci 1. stupně vrátí do školních lavic. Dle pokynů ministerstva je tento návrat zcela dobrovolný a výuka bude probíhat v tzv. školních skupinách, které nesmějí přesáhnou 15 členů. Základem nadále bude výuka distanční. Podrobnější pokyny ministerstvo školám rozešle do 30. 4. Poté budeme rodiče informovat podrobněji i my. Podle našeho předběžného průzkumu se prezenční výuky zúčastní přibližně polovina žáků malé školy.

            Když si zpětně pročítám napsané, zjišťuji, že jsem se mýlila. Ve škole se vlastně neustále něco děje, jen je to jinde a jinak, než jsme byli zvyklí. A před malou školou vykvetly z cibulek, které děti na podzim zasadily, krokusy a narcisy, třeba je ještě zastihnete v květu.

Petra Peterková

Kontakty

Základní škola a Mateřská škola, Rychnov u Jablonce nad Nisou, příspěvková organizace

  • Ředitelna: +420 488 880 942
  • Sborovna I. stupně: +420 488 880 945
  • Sborovna II. stupně: +420 488 880 943
  • Mateřská škola: +420 739 035 707
  • Školní jídelna: +420 488 880 944