Březen ve škole

24 duben 2021

Už je to rok, co se poprvé zavřely školy. A zatím jsou bohužel s krátkými přestávkami zavřené stále. Od doby, kdy se před dvanácti měsíci uzavřely poprvé, proběhl ve výuce obrovský skok. Dospělí i děti se naučili pracovat distančně a ve svých dovednostech se nadále posouvají. Učitelé se seznámili s mnoha aplikacemi, které jim umožňují různé formy výuky na dálku. Nových komunikačních technologií využíváme nyní ve větší míře i v rámci pedagogického sboru, pro společné domlouvání se či shromažďování informací a materiálů na jednom místě. Ve škole si vzájemně pomáháme a inspirujeme se - jen prostor sborovny mnohdy vystřídala virtuální místnost videokonferencí. Vymyslet, jak žáky i po roce dálkového vzdělávání zaujmout a učivo jim co možná nejefektivněji předat, bývá náročné. Hodiny strávené před monitorem počítače a pod dohledem webkamer jsou pro většinu učitelů mnohem obtížnější než prezenční výuka. Přeci jenom jsme si vybrali profesi, která je založena na kontaktu s lidmi, a v dnešní době občas jen jako kantor doufáte, že za obrazovkou počítače ta lidská duše stále ještě je.

I pro děti a jejich rodiče je současný stav složitý a náročný a je obdivuhodné, jak to zvládají. Všechny tři strany, žáci - jejich rodiče - učitelé, si vedou dobře. A když u nás na škole v lednu probíhalo dálkové šetření distanční výuky v rámci celorepublikového šetření ČŠI, pro naši školu měly paní inspektorky jen slova chvály.

I v této době se pedagogický sbor pravidelně vzdělává prostřednictvím webinářů. Ten dubnový cílil na to, jak ve škole učit morální a právní vědomí, jak zlepšit vztahy mezi žáky a jaké postupy se osvědčují při předcházení nevhodnému chování žáků a pro prevenci šikany.

Článek vzniká v době, kdy ještě není jasný termín a podoba návratu dětí do lavic.  Předpovědi vypadají optimisticky, ale po roce neustálých změn, nadějí a následných zklamání je zatím předčasné oddávat se přílišnému optimismu. Nicméně přesto doufáme, že se ve škole přece jen již brzy setkáme.

Prozatím se nadále vyučuje distančně. Narozdíl od počátku pandemie, kdy budovy zely prázdnotou, to tu docela žije. Mnozí vyučující vysílají své on-line hodiny ze školních tříd, probíhají zde také konzultace 1:1, na které jsou děti dle potřeby zvány. A protože s prodlužujícím se časem bez prezenční výuky přibývá dětí, které potřebují individuální výpomoc, zveme jich čím dál více. S individuálními konzultacemi učitelům pomáhají i asistentky pedagoga. Také ony se věnují svým svěřencům i jiným potřebným dětem.

Nepřítomnost většiny dětí ve škole jsme využili k budování lepšího zázemí. Ve třídách se pracuje, bourá a zase staví. Z jedné družiny vzniká třída pro budoucí prvňáčky, v některých třídách byly instalovány nové tabule, pracuje se na zavedení spolehlivého internetu do všech tříd a ke změně došlo i v šatnách. Část z nich byla vybavena novými šatními stěnami ve veselých barvách.

V tomto období také každoročně finišují deváťáci s přípravou na přijímací zkoušky. Jejich vyučující jim poskytují všemožnou podporu a všichni jim držíme palce. Tento rok se z rozhodnutí ministerstva mohou připravovat o měsíc déle, jednotné přijímací zkoušky proběhnou 3. a 4. května.

A až půjdete kolem malé školy, tak si všimněte, jak tam v trávě krásně kvetou krokusy! Předloni je vysadili někdejší prvňáčci a druháčci.

Petra Peterková

Kontakty

Základní škola a Mateřská škola, Rychnov u Jablonce nad Nisou, příspěvková organizace

  • Ředitelna +420 604 203 451
  • Sborovna I. stupně +420 731 129 715
  • Sborovna II. stupně +420 731 129 808
  • Klubík +420 731 129 550
  • Mateřská škola +420 739 035 707
  • Školní jídelna +420 733 745 990