ŘÍJEN VZAL, KVĚTEN DAL!

26 květen 2021

Úvodní veršíky nejsou žádnou archaickou pranostikou, ale jen jakousi parafrází na tento neobvyklý školní rok. Prezenční výuka v plném rozsahu skončila 13. října 2020 a byla opět povolena 10. května 2021! Možná se jednou v učebnicích matematiky objeví slovní úloha na toto koronavirové téma a otázka bude znít: Kolik dní ve školním roce 2020/2021 chodili všichni žáci do školy? (Ti z vás, kdo jste zvídaví, si to jistě zjistíte! A budete se divit jako já!)

Na začátku května nastalo příslovečné lámání chleba pro žáky 5. a 9. ročníků - přijímací zkoušky na střední školy. Někteří naši deváťáci byli úspěšní na první pokus a mohou si vybrat, kterou střední školu od září začnou navštěvovat, jiní v době uzávěrky tohoto článku ještě žijí v nejistotě, zda budou přijati tzv. na odvolání, někdo se rozhodl pro 2. termín přijímacích zkoušek. Velice úspěšní byli letošní páťáci - 5 z nich se dostalo na gymnázium Dr. Randy do Jablonce.

Děti se nám plně vrátily do školy 10. května 2021. Byla zrušena rotační výuka, homogenní skupiny i přísná pravidla ve školní jídelně. Nošení roušek a respirátorů zůstává povinností, stejně tak zpřísněná hygienická pravidla a nároky na větrání. Jako nový prvek přibylo povinné testování. Vyzkoušeli jsme si ho již v dubnu a nyní původní antigenní testy (samosběr z nosní sliznice) nahradily testy PCR. Žáci jsou testováni jednou za 14 dní, zaměstnanci školy jedenkrát týdně.

Během května se také podařilo uskutečnit plánované programy primární prevence v některých třídách. V těch dalších budou pokračovat během června. Další z realizovaných akcí byla návštěva sférického kina s populárně-naučným 3D pořadem.       

Školní družina již opět funguje v původním režimu. Zatím sice s rouškami ve vnitřních prostorách, ale bez striktního dodržování homogenních skupin, takže děti napříč třídami si spolu mohou hrát, sbírat šneky a stavět pro ně domečky (to teď v “drůže” letí!).

Pevně věřím (a nejen já), že tento školní rok zakončíme společně a že v červnu snad bude i lepší počasí, abychom mohli odložit čepice a bundy a vyrazit za příjemně slunných a teplých dní také na školní výlety. 

Petra Peterková

Kontakty

Základní škola a Mateřská škola, Rychnov u Jablonce nad Nisou, příspěvková organizace

  • Ředitelna +420 604 203 451
  • Sborovna I. stupně +420 731 129 715
  • Sborovna II. stupně +420 731 129 808
  • Klubík +420 731 129 550
  • Mateřská škola +420 739 035 707
  • Školní jídelna +420 733 745 990