V úterý 14. 3. 2023 se uskutečnila výprava sedmých tříd do liberecké iQLANDIE na edukativní program věnovaný matematice. Připravený program byl opravdu bohatý, skládal se za čtyř částí.

Dne 13. 3. 2023 se výběr chlapců 7. – 9. ročníku zúčastnil základního kola ve florbalu, které se uskutečnilo v Městské sportovní hale v Jablonci nad Nisou. V zahajovacím zápasu se naši žáci utkali se ZŠ Pasířská a bohužel soupeři jasně podlehli 0:4. Následující zápas nastoupili proti ZŠ Pivovarská a po zlepšeném výkonu vyhráli 3:1. V dalším utkání kluci bojovali se ZŠ Rýnovice a po vyrovnaném průběhu zaslouženě vyhráli 2:1.

Malí turisté v botanické zahradě

V sobotu 11. února 2023 se účastníci turistického kroužku vypravili vlakem do Liberce. Z důvodu chladného počasí se cílem jejich výletu stala tamější botanická zahrada a její vyhřáté pavilony se spoustou unikátních rostlin. Tam si naši turisté prohlédli třeba masožravé rostliny, kaktusy, orchideje a další květenu z různých částí světa, a to například z Austrálie, Afriky, Ameriky či Asie. Mimoto spatřili i akvária s tropickými rybami. Během prohlídky narazili i na odpočívajícího kajmana. Výlet byl zakončen sladkou tečkou v nedaleké cukrárně.

Celý výlet se velmi povedl, ve skleníkových pavilonech zahrady se všichni parádně zahřáli. Březnový výlet se snad uskuteční již venku za teplejšího počasí.

Hana Zemínová, Jakub Janata

ÚNOR VE ŠKOLE

NAŠTĚSTÍ V ÚNORU NASNĚŽILO,

TAKŽE SE V PASEKÁCH LYŽAŘILO,

A I KDYŽ JE TO MĚSÍC KRÁTKÝ,

DĚTI POSTAVILY U ŠKOLY SNĚHULÁKY!

Asi nikoho nepřekvapím svým postřehem, že únor je nejkratší měsíc v roce. Ve škole to platí snad dvojnásob. Druhé pololetí školního roku 2022/2023 začalo pro děti příjemně, protože v pátek 3. 2. měly jednodenní pololetní prázdniny, potom chodily dva týdny do školy a 20. 2. začaly týdenní prázdniny JARNÍ (počasí si myslelo totéž, dokonce se v druhé polovině ukázalo sluníčko!). Sedmáci si ještě prodloužili dny mimo školu tím, že odjeli do Pasek nad Jizerou na lyžařský kurz, kde si zdokonalovali své dovednosti ve sjezdovém lyžování i běhu na lyžích. Dle zhlédnutých fotografií soudím, že se vydařilo počasí, děti si užily sjezdovky i dlouhou bílou stopu a samozřejmě také společenské večery na chatě. Ale hlavně se nikomu nic nestalo!

Letošní lyžák

Náš lyžařský výcvik jsme zahájili pondělním srazem před malou školou a společným odjezdem autobusem do Pasek nad Jizerou. Hned první den nás poté, co jsme se ubytovali, vzali na jeden menší vlek, kde jsme se všichni rozjezdili a sjezdovali tam pak až do odpoledne.

V úterý už jsme jezdili na větších vlecích, začínající lyžaři se ještě učili základy na menším vleku. Také jsme si vyzkoušeli běžky, protože ve středu jsme se chystali na celodenní běžkařský výlet. Ten byl krásný i přes občasné pády, naštěstí se nikomu nic nestalo a všichni jsme se našim karambolům společně zasmáli. Měli jsme opravdu nádherné počasí a v hospodě pod Štěpánkou jsme si dali hranolky a kofolu - zkrátka výlet jak má být.

Den ve společenském

Se závěrem prvního pololetí proběhl na druhém stupni a ve 4. a 5. třídách Den ve společenském. Předání pololetního vysvědčení tedy mělo slavnostnější atmosféru než obvykle - mnoho dívek přišlo v šatech, chlapci dohledali košile, motýlky a kravaty. Z pohledu učitele bylo příjemné vidět, že dobrovolnou akcí lze narušit teplákový standard. Tak třeba se ty "volnočasové vytahanosti" už budou ve škole objevovat méně. 

Dáša Bambušková

LEDEN VE ŠKOLE

MILÉ DĚTI! (A ČTENÁŘI TOHOTO ČLÁNKU)

TEN ČAS LETÍ!

MÁME TADY POLOLETÍ

A V LEDNU PŘED SBOROVNOU - TO JE JISTÉ

OPĚT PŘEŠLAPUJÍ FILATELISTÉ!

V závěru ledna dorazilo do Besedy královehradecké Divadélko pro školy. Program byl rozdělen do dvou tematických bloků. Zatímco prvostupňoví diváci se zábavnou formou seznámili s bajkou a třemi slavnými příběhy tohoto literárního žánru, žáci druhého stupně v ukázkách nahlédli do zlatého věku španělské literatury – a také to rozhodně nebyla nuda. Udržet přes hodinu pozornost teenagerů u dějin renesančního dramatu, a dokonce publikum i rozesmát není jen tak. Dva herci, kteří se za Divadélkem pro školy skrývají, toto umí, o čemž svědčí i skutečnost, že v Rychnově nebyli poprvé, a doufáme, že opět bude příležitost je pozvat.

Martina Dvořáková a Zuzana Mužáková

Matematická olympiáda páťáků

Letošního 72. ročníku Matematické olympiády pro ZŠ se poprvé prezenčně zúčastnili i naši páťáci. Do školního kola, označovaného také jako kolo domácí, se přihlásilo sedm žáků z obou 5. tříd. Děti měly dva měsíce na splnění šesti netradičních, logických úloh, které mohly samy nebo za pomoci rodičů vypočítat a odevzdat do školy. Šlo o trénink na případný postup do krajského kola, kde už samostatně počítají tři úlohy stejného typu. Pro žáky se zájmem přestoupit příští rok na víceleté gymnázium je to dobrá zkušenost a body k přihlášce na víc.

V pondělí 23. 1. 2023 jsme navštívili rodinu Černých, kteří naši třídu pozvali na kroužkování ptáků. Děti se seznámily s odchytem ptáků, kroužkováním a opětovným vypuštěním do přírody. Pan Černý přiložil dětem ptáčka k uchu, aby slyšely, jak rychle mu bije srdce. Ptáčky jsme si mohli pohladit a z ruky vypustit do přírody. Bylo pro nás přichystané sladké pohoštění a teplý čaj. I když se naše třída zúčastnila kroužkování již po druhé, děti byly opět nadšené, protože poznaly jiné druhy ptáků než minule. 

Helena Kočová, TU 2.A

Strana 1 z 19

Kontakty

Základní škola a Mateřská škola, Rychnov u Jablonce nad Nisou, příspěvková organizace

  • Ředitelna +420 604 203 451
  • Sborovna I. stupně +420 731 129 715
  • Sborovna II. stupně +420 731 129 808
  • Klubík +420 731 129 550
  • Mateřská škola +420 739 035 707
  • Školní jídelna +420 733 745 990